Cazinski NES u koaliciji sa Dodikom: država od Skokova – Gnjilavca

Lokalnim cazinskim političarima koji već duži vremenski period umišljaju da su vrhunski eksperti u svijetu politike ponovno su postali predmetom javnih kritika, a njihove izjave i postupci otkrivaju ne samo političku nezrelost, već i nedostatak jasne vizije za budućnost ovog kantona i države Bosne i Hercegovine. Ovaj put, kao i mnogo puta ranije njihov politički narativ stvorio je nesporazume i podijelio mišljenja o tome što zaista žele postići.
Prvo, dvadesetogodišnji gradonačelnik Cazina, iskorištava svaku priliku za političko pozicioniranje. Na nedavnom susretu s premijerom Federacije Nerminom Nikšićem, tema je bila najava otvaranja industrijskog pogona, no prvi čovjek Cazina je iskoristio ovu priliku da iznese svoje stavove prema Miloradu Dodiku. Iako je pokušao prikazati svoju politiku kao staloženu i odgovornu, njegove riječi o „odgovoru na napade na Ustav i državu BiH“ postavljaju ozbiljna pitanja o njegovim stvarnim namjerama. U tim trenucima dok je iznosio „napadne“ stavove prema Miloradu Dodiku, njegova lokalna organizacija u Bosanskom Petrovcu je održala kolegij sa strankom Milorada Dodika čiji je partner. Ipak je prvom čovjeku Cazinu važnija koalicija s rušiteljima Bosne i Hercegovine, nego sa patriotskim blokom kojeg u tom malo mjestašcu, ali veoma strateškim bitnim čini Stranka demokratske akcije te Narod i pravda s jednim lokalnim vijećnikom.
S druge strane, bivši premijer USK-a umjesto da urazumi svog šefa lokalne cazinske političke opcije on putem društvenih mreža javno kritikuje osobu koja je trenutno u opoziciji, te koja ni na koji način ne može učestvovati u kreiranju aktuelne političke situacije, kako na federalnom tako i na državnom nivou Bosne i Hercegovine. No, on je samo još jedan političar u nizu koji se ne može odlučiti na kojoj će strani stajati. Da li na stranu probosanskog bloka ili SNSD-a Milorada Dodika? Njegova kritika upućena prvom čovjeku najbrojnije političke opcije u Bosni i Hercegovini, kojeg je nazvao samoprozvanim liderom bošnjačkog naroda, dolazi kao pokušaj da se pridobije naklonost određenih političkih krugova. Međutim, ova kritika je bespotrebna i iracionalna u vremenu kada njegov koalicioni partner iz Laktaša narušava ustavni poredak Bosne i Hercegovine. Lider najbrojnije političke opcije u Bosni i Hercegovini nikada nije tvrdio da je “lider bošnjačkog naroda”, već da vodi političku stranku koja ima legitimnu podršku birača i da je potpuno nepravedno najveću bolju birača zaobilaziti kao što je urađeno u aprilu 2023. godine. Nekadašnjem „prvom braniocu“ USK-a je sposobnost političkog preživljavanja važnija od principa i odgovornosti prema građanima. Ipak su nekad govorili da su im narod i država iznad svih podjela? Zašto promjene u stavovima kod nekadašnjih “zaštitnika“ bošnjačkog naroda?
Također, u kontekstu političke nesigurnosti koju ovi političari šire, nesumnjivo je da je pozicija NES-a postala još konfuznija. Ova stranka već godinama sarađuje SNSD-om koji je jasno okrenut protiv euroatlantskih integracija države Bosne i Hercegovine, kao i općenito državnog suvereniteta. Kroz takve saveze i igre, NES šalje poruku da im je važnija politička trgovina nego zaštita interesa građana Unsko-sanskog kantona i šire zajednice. Važno je podsjetiti građane USK-a da je samo prije nekoliko godina NES trgovao biračkim odborima u Srebrenici. Dakle, jasno je da NES ne bira sredstva da ostvari svoje političke ciljeve. Taj slučaj je predstavljao simbol nespretne i podaničke politike unutar bošnjačkog korpusa. Takve radnje ostavljaju duboke rane na povjerenje građana u političare i njihov rad.
Zaključno, dvojac cazinskih lokalista trebao bi se zapitati gdje vode svoju politiku i u kojem pravcu žele ići. Da li im je glavni grad Sarajevo ili Gnjilavac? S obzirom na njihovu nejasnu politiku i neodgovorne postupke, jasno je da takvi političari ne rade u interesu naroda, već u interesu vlastitih političkih ambicija i kratkoročnih interesa. Međutim, Bosna i Hercegovina zaslužuje odgovorne vođe, koji će djelovati u interesu stabilnosti, ravnoteže i napretka, a ne političkih igara koje samo produbljuju podjele unutar najbrojnijeg političkog naroda u državi Bosni i Hercegovini.

Prati i na Facebooku