Dokad će funkcioneri smirom biti u sukobu interesa

Prethodna državna komisija je radila politički pa je odugovlačila s postupcima i tako kasno utvrdila da je, naprimjer, Nermin Nikšić bio u sukobu interesa, ali ga nisu mogli kazniti

Komisija za odlučivanje o sukobu interesa u institucijama Bosne i Hercegovine jučer poslijepodne je održala novu sjednicu, ali i dalje bez konkretnih slučajeva na dnevnom redu.

Dejan Ružić, predsjedavajući ove komisije konstituirane u novembru prošle godine, kazao je da očekuju da im bude izrađen pečat nakon što je konačno izabrana firma na tenderu.

Od prethodne komisije, koju su činili bh. parlamentarci, ostali su im slučajevi poput utvrđivanja sukoba interesa ministra za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine Sevlida Hurtića i generalnog direktora BH Telecoma Amela Kovačevića.

Međutim, naslijedili su i slučajeve koji su zastarjeli, poput onog Muniba Jusufovića protiv kojeg je postupak pokrenut dok je bio delegat u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine, ali on to više nije od 2022.

Prethodna komisija je, moglo bi se zaključiti, radila politički pa je odugovlačila s postupcima i tako kasno utvrdila da je, naprimjer, Nermin Nikšić bio u sukobu interesa, ali ga nisu mogli kazniti jer je u sukobu interesa bio kao zastupnik SDP-a u bh. Parlamentu, a u momentu kada je “proglašen krivim” bio je, i još je, premijer FBiH.

Kazne za sukob interesa u institucijama BiH su “skidanje” od plaće koju prekršioci primaju u institucijama BiH, te inicijativa za smjenu ili poziv na ostavku.

U zastarjelim slučajevima nijedna od njih se ne može primijeniti.

Hoće li i dalje biti tako i kakva je onda svrha postojanja zakona ako zvaničnici mogu neometano biti u sukobu interesa?

– Mi ćemo požuriti sa predmetima, donositi odluke, a izvršenje nije na nama. Morat ćemo sve sustići. Upravo taj dio nam je prioritet, da idu prvo svi predmeti za koje postoji opasnost od zastarjevanja – ustvrdio je Ružić.

Prati i na Facebooku